
Prawo spadkowe | Spadki | Obowiązujące przepisy
Przepisy prawa spadkowego
Zaszła wielka zmiana w sposobie przyjmowania spadku.
Do niedawna, jeżeli w ustawowym terminie nie złożono stosownego oświadczenia, spadek dziedziczono wraz z długami. Teraz mamy sześć miesięcy, od dnia w którym dowiedzieliśmy się o spadku, na jego przyjęcie lub odrzucenie. Oczywiście, jeżeli w określonym terminie nie dostarczymy odpowiedniego oświadczenia, dziedziczymy spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Taka zmiana działa na korzyść spadkobierców, którzy do tej pory często nie zdawali sobie sprawy z odziedziczonych długów i zwyczajnie przegapiali moment zrzeczenia się spadku.
Spadek – definicja
Spadek to nic innego jak prawa i obowiązki, które posiadamy do przekazania po naszej śmierci. Wtedy to spadek , zgodnie z prawem spadkowym, na zasadzie dziedziczenia przechodzi na osobę do tego zobowiązaną (spadkobiercę). Jako spadek uznajemy majątek, rzeczy i prawa jakie znajdują się w naszym posiadaniu. Nasze zobowiązania zaciągnięte w instytucjach finansowych np. bankach, też zaliczamy do spadku. W razie naszej śmierci przechodzą na rodzinę: męża, żonę, dzieci.
Spadkobierca – definicja
Spadkobierca, to ktoś na kogo przechodzą prawa, obowiązki, zobowiązania osoby zmarłej.
Zgodnie z prawem spadkowym spadkobierca może spadek przyjąć lub odrzucić, ma na to sześć miesięcy. To samo prawo spadkowe mówi, że ustawowymi spadkobiercami są: małżonek, dzieci, wnuki, prawnuki, rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, rodzeństwo, gmina, Skarb Państwa.