Intercyza – rozdzielność majątkowa

Intercyza – rozdzielność majątkowa

Intercyza – rozdzielność majątkowa

 

Intercyza to inaczej majątkowa umowa małżeńska ( rozdzielność majątkowa ). Zgodnie z polskim prawem, gdy zawieramy związek małżeński, wszystko co zostanie nabyte po ślubie jest wspólne.
Od mieszkania, po wynagrodzenie czy inne zgromadzone środki pieniężne. Do majątku wspólnego zalicza się również wszystkie prawa majątkowe oraz zobowiązania. Decydując się na podział majątku, możemy wprowadzić rozdzielność majątkową.

 

Kiedy warto decydować się na podział majątku ( intercyzę ) ?

 

Na pewno wtedy, gdy jeden z małżonków lub oby dwoje posiadają majątek wypracowany przed ślubem. Gdy taka intercyza zostanie podpisana, dochody z osobistych majątków nie wchodzą do majątku wspólnego. W takim przypadku w razie rozwodu, małżonkowie dzielą tylko to co jest wspólne, natomiast odrębne majątki pozostają nienaruszone.

 

Podział majątku – kiedy warto ?

 

Intercyzę warto też spisywać w przypadku, gdy jeden z małżonków prowadzi ryzykowną działalność gospodarczą. W razie długów, druga osoba nie odpowiada za długi i w razie egzekucji komorniczej wierzyciele nie mogą zająć majątku współmałżonka. Należy pamiętać, że rozdzielność majątkowa, może być zawarta tylko w formie aktu notarialnego. Jeżeli zawrzemy ją w jakikolwiek inny sposób, będzie nieważna i nie powoduje ona wtedy żadnych skutków prawnych. Dlatego chcąc spisać intercyzę, należy udać się do notariusza.

 

Pobierz artykuł Podział majątku , rozdzielność majątkowa, intercyza

Rozdzielność majątkowa intercyza Jelenia Góra

Share This